30 Ağustos 2013 Cuma

3.Gün Jeep Safari3. gün için jeep safari yapmaya karar verdim. Oradaki acentalardan bir gün öncesinden rezervasyon yaptım ve tur içeriği fiyat gibi konularda bilgi aldım. Ortalaması kişi başı 45 TL Öğle yemeği de dahil. Jeep safariler Cuma ve Cumartesi günleri Patara Plajınada gidiyorlar, diğer günler gitmiyorlar.

Sabah erkenden gelip otelin önünden alınıyorsunuz ve ortak bir buluşma noktasında toplanıyorsunuz. İlk toplanmanızda size brifing verilirken kendinizi bir anda su savaşları içinde buluyorsunuz. Jeep'lerin arkasında saklı kovalar su dolu ve ani bir şekilde duş alıyorsunuz. Oldukça eğlenceli oluyor ve bu su savaşları neredeyse tüm gün devam ediyor. Jeep ile hareket ederken de dahil :) Kısa videolar çektim onları da bu yazı içerisinde bulabilirsiniz. Bize giderken söylemediler ama ben size söyleyeyim yanınızda mümkün olduğunca az elektronik alet bulunsun yada su geçirmeyen bir çantanız olsun ki telefonlarınız yada fotoğraf makinalarınız zarar görmesin. Bana su atmayın deme şansınız yok.

Jeep ile hareket ettikten sonra ilk durak bir antik kent. (şu an antik kentin adını hatırlayamadım)

Antik kente (hala adını hatırlayamadım) eskiden girilebiliyormuş ama bu dönem (2013) restore çalışmaları olduğu için girilemiyormuş. Uzaktan bakabiliyorsunuz. Rehberi dinlerken yöre halkından çocuklar meyve satıyor, büyük ihtimalle bahçelerinden dalından koparılmışlar ve iyi meyveler. Hem rehberi dinleyip hemde meyvelerinizi yiyebilirsiniz.
Antik kentden tekrar yola çıkıp Jeep Safarinin tadına varabileceğiniz toprak yollardan geçip su savaşları eşliğinde Balık çiftliğine gidiyorsunuz. Balık çiftliğinde ki molada ister balık ekmek yiyin; ister yapay şelalede fotoğraf çekilin isterseniz de o tesislerde ki barda oturup birşeyler içerken bar masasının üzerindeki suyun içine elinizi sokup balıklarla oynayın :)


Balık tesisinde ki moladan sonra Saklıkent kanyonuna doğru yola çıkıyoruz. Kanyona girmeden önce yemek saati ve benzeri konularda bilgilendiriliyorsunuz. Tur'a dahil olan öğle yemeği kötü değil, balık ekmek ve açık büfe salata mevcut. İçecek ücretli. Bu tarz bilgileri aldıktan sonra serbest zaman dilimi olan kanyona doğru yürüyoruz. Kanyona girerken daha doğrusu bu geziye çıkarken terlikle değilde deniz ayakkabısı yada su geçirebilir spor ayakkabı ile gitmenizi öneririm. Kanyonda suyun içinde akıp giden terlikleri bolca görmek mümkün :)

Kanyonda oldukça güzel fotoğraf çekilecek yerler mevcut. Suyun soğukluğu rahatsız edecek kadar değil. Kanyon giriş ücreti 5 TL.
Kanyon çıkışında o civardaki cafelerde oturup yemek yiyebilirsiniz isterseniz. Güzel mekanlar var ve oldukça güzel tasarlanmışlar. Ayaklarınızı suya soktuğunuz sırada balık ekmek yemeyi daha Türk Kahvesi içmeyi kim sevmez..


Yine o bölgede yerli halkın standlarından pekmez bal yağ ya da meyve alabilirsiniz, fiyatlar makul incirler çok güzel :) Kanyon gezisinden sonra çamur banyosu için yola çıkılıyor fakat dileyenler çamur banyosu yapılacak yere mini rafting ile gidebilir. Bu rafting bildiğiniz raftinglerden değil. Tek kişilik botlarla gidiyorsunuz herhangi bir dalga yok. Kamyon tekerleğine oturup akan suda ilerlediğinizi düşünün :) Çocuklar için eğlenceli olabilir, ekstra ücrete giriyor 30 TL (2013) Rafting yapmayanlar araçlarla çamur banyosunun olduğu yere geçiyor.Çamur banyosu oldukça değişik birşey, ben ilk defa yaptım belki bana öyle gelmiştir. Balçık gibi ama kokusuz dokunduğunda tuhaf bir his veriyor. Her tarafımıza sürdürdüler o çamuru :) Umarım birşeylere faydası olmuştur :)

Çamur banyosundan sonra yeniden Jeeplerimize dönüp dönüş yoluna koyuluyoruz. Sabah 08:00 - 18:00 arası süren oldukça keyifli ve güzel bir aktivite oldu benim için. Giden arkadaşların katılmasını tavsiye ederim. Cuma ve Cumartesi günleri çamur banyosuna ek olarak Patara Plajına da götürüyorlar. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme